מדע על ההר

החוג לפיזיקה נותן חסות לסדרת הרצאות באוניברסיטת חיפה בשם "מדע על ההר". ההרצאות פתוחות לקהל הרחב וניתנות בסמסטרים חורף ואביב בתדירות של אחת לחודש לערך בקמפוס האוניברסיטה על הר הכרמל (בבניין הרב-תכליתי באודיטוריום ספדיה). במידה ותנאי מזג האוויר מאפשרים, בתום ההרצאות מתקיימות תצפיות אסטרונומית בליווי מדריך אל שמי הליל. המרצים כוללים את חברי הסגל של אוניברסיטת חיפה, ואורחיהם מהארץ ומחו"ל.

ההרצאות ניתנות בשפה העברית וללא תשלום. לא נדרש ידע מוקדם בפיזיקה מן הקהל.

כדי להצטרף לרשימת התפוצה אנא הזינו את כתובת האימייל שלכם כאן.

ארועי ״מדע על ההר״ מושהים עד הודעה חדשה עקב מגפת הקורונה וההגבלות החברתיות.


הזכרון האנושי: גירסת הביולוגיה – פרופ׳ אדי ברקאי (חיפה)

ההרצאה מתחילה בהסבר על הדרך על ההבדל בין הגישה של  מדעי הטבע לתופעות התנהגותיות, הזכרון ביניהן,  לבין הדרך בה נגשים אליהן פילוסופים, סופרים ומשוררים, והסטוריונים. היא ממשיכה בתיאור תכונות הזיכרון ואחר כך במנגנונים בהם המוח יוצר זכרונות ואוגר אותם. בסוף יש דיון קצר במגבלות הגישה המדעית.

כאוס וטכנולוגיה קוואנטית ממערכת השמש ובעיית שלושת הגופים ועד סופר-נוזליות – פרופ׳ דורון כהן (בן גוריון)

המכניקה הקלאסית הגיעה למבוי סתום בסוף המאה ה-19 כשניסו להבין את תנועת הכוכבים במערכת השמש ("בעית שלושת הגופים"), והיא נדחקה לפינה בתחילת המאה ה-20 על ידי המכניקה הקוונטית. רק באמצע המאה ה-20 התחילו להבין איך להתמודד עם הכאוס שמאפיין את הדינמיקה הקלאסית. בינתיים, במסגרת המהפכה הקוונטית, הדגש היה על פיסיקה אטומית, שבה הכאוס כמעט לא בא לכדי ביטוי. עם תחילת המאה ה-21 התגבשה ההכרה שהמכניקה הקוונטית תביא "מהפכה טכנולוגית שניה" שבמסגרתה ימומשו התקנים מורכבים, לא בהכרח מיקרוסקופיים, למטרות שונות (גלאים קוונטיים, מיחשוב קוונטי…). המורכבות הזו מחזירה את הכאוס למרכז הבימה. בהרצאה נראה שהמכניקה הקלאסית רלונטית לא רק להבנת הדינמיקה של מערכות כוכבים וצעצועים מכניים, אלא גם לאנליזה הקוונטית של מערכות אטומ-טרוניות, שבהם אטומים מחליפים את התפקיד שיש לאלקטרונים במעגלים חשמליים.

סימטריה: המפתח להבנת המבנה היסודי של היקום – פרופ׳ יהושע פיינברג (חיפה)

אוסף העובדות הניסיוניות אודות פיזיקת החלקיקים היסודיים, הידועה גם כ"פיזיקה של אנרגיות גבוהות" ניתן להסבר, במידה כזו או אחרת של הצלחה, ע"י הירארכיה של תיאוריות (או תורות) המסודרות עפ"י סולם של אנרגיות הולכות וגדלות, שהולכות ונעשות יותר ויותר פשוטות ככל שעולים בסולם האנרגיה. העיקרון המנחה בבניית תורות אלו הוא עקרון הסימטריה. בהרצאה זו אסביר במונחים שווים לכל נפש מה פירוש המושג "סימטריה" בהקשר הפיזיקלי שלו ומדוע הוא המפתח להבנת המבנה היסודי של היקום.

פרדוקס האבולוציה של אלטרואיזם: מהנמלים של דרווין ועד עידן הגנומיקה – ד״ר איל פריבמן (חיפה)

דרווין הסביר את האבולוציה באמצעות עקרון הברירה הטבעית: כל יצור חי לפי חוק הג'ונגל, נאבק נגד המתחרים כדי לשרוד ולהעביר את הגנים שלו לדור הבא. אלטרואיזם, אם כן, הוא פרדוקס. כיצד התפתחו עזרה הדדית, שיתוף פעולה, וחברתיות? דרווין הבין את האתגר הזה והקדיש פרק בסיפרו לדיון בבעיה וחיפוש פתרון לפרדוקס. זוהי תחילתו של מסע שדרווין יוצא אליו במאה ה 19 בעזרתן של חיות מפתיעות – מינים שונים של נמלים בדרום אנגליה. כיום, מהפכת הגנומיקה מאפשרת למצוא את התשובה לפרדוקס בגנים של נמלים וחרקים חברתיים נוספים.

רעיונות מודרניים על מרחב וזמן – פרופ׳ גלעד ליפשיץ (חיפה)

האם הזמן מתקתק באותו קצב עבור כל אחד ובכל מקום ביקום? האם יש דרך להשפיע על מבנה המרחב והזמן? מהן אבני הבנין של המרחב-זמן והאם אנחנו בעצם הולוגרמות? במפגש אספר על התפתחות הרעיונות הפיסיקאלים על מהות המרחב-זמן מניוטון דרך אינשטיין ועד לרעיונות יותר מודרניים מתורת המיתרים. בדרך נדבר גם על חורים שחורים ומכניקת הקוונטים.

חורים שחורים וגלי גרביטציה: מסע על פני מיליארד שנים ועשירית השניה מרצה – פרופ׳ דורון שלוש (חיפה)

פרס הנובל בפיזיקה לשנת 2017 ניתן על הגילוי הישיר של גלי כבידה שהושג כשנה קודם לכן. המידע שנישא באמצעות גלים אלה שונה בתכלית מזה ששימש אותנו מאז ימי קדם לחקור את היקום סביבנו ופותח צוהר חדש להבנתו. בפרט, הגילויים מהשנה האחרונה מאפשרים למקם חורים שחורים ועצמים אפלים אחרים בקצה היקום, ללמוד כיצד הם נוצרו, ואף להבין את ההשלכות הנובעות מקיומם על חיי היום יום שלנו (למשל, בהשפעתם על מחירה של אונקיית זהב). בהרצאה זו נסקור את ההתפתחות המדעית לאורך מאות השנים האחרונות, שהובילה למושג של חורים שחורים וגלי כבידה, ונכיר את הטכנולוגיה המתקדמת, שהובילה לגילויים. כמו כן, נסקור את התגליות מהשנה האחרונה ואת חשיבותן להבנת היקום בו אנו חיים.